En iyi tost makinesi

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Tost Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Bit tost makinesi ile akla gelebilecek en lezzetli tostları evinizde kendiniz yapabilirsiniz. Bu cihazların sahip olduğu kızartma ve tost yapma özellikle sayesinde bir tostu hakkıyla hazırlayabilir ve inanılmaz bir lezzet fırtınası estirebilirsiniz. Hem böylece kısa bir sürede doyurucu ve besleyici bir yiyecek hazırlamış olursunuz. Hangi modelin sizin açınızdan en iyi tost makinesi oluşu tamamen ihtiyaç ve beklentilerinize bağlıdır. Satın almadan önce, tost makineleri türleri konusunda bir araştırma yapın ve üretilen farklı modeller arasında bir karşılaştırma yapmaya çalışın. Ayrıca makinelerin özellikleri ve temizlenmesi konusunda bilgi almaya çalışın.

Fiyat karşılaştırmasına ek olarak, cihazların farklı türdeki işlev ve özelliklerini de birbiriyle karşılaştırmalısınız. Önerilen modellere genel bir bakış için 2024’deki en iyi 5 tost makinesi listesine bir göz atabilirsiniz.

 

Tost Makinesi Çeşitleri

 

Temel olarak, bu makineler ikiye ayrılır: Biri tost ızgara makinesi, diğeri ise doğrudan tost makinesi.

Izgaralar daha büyük ve genellikle gastronomi kullanılır iken, tost makineleri ev kullanımı için daha uygundur. Ucuz bir tost makinesi genelde ev tipi tost makinesi kategorisi altında bulunabilir. Bu cihazlar kompakt ve kullanışlıdır, ayrıca ızgara tost makinelerine göre çok daha uygun fiyatlara sahiptirler. Yani bu tarzdaki makineler sadece ve sadece tost yapmak için tasarlanmıştır.

Daha büyük, yani ızgaralı veya kombine cihazlar, ısıtma plakalarının genellikle çıkarılabilir ve değiştirilebilir olması ile ayırt edilebilmektedir. Böylece, bu cihazlar örneğin waffle veya donut gibi çeşitli gıda türleri için de kullanılabilir hale gelmektedir. Çıkarılabilir plakalar sayesinde temizlik ok daha kolaydır ve genellikle sıcaklık istenildiği gibi ayarlanabilir. Bu genellikle ucuz cihazlarda geçerli değildir.

Giriş seviyesi ev tip cihazlar ile karşılaştırıldığında, ızgara tipi cihazlar daha pahalıdır, ama aynı zamanda bu cihazların kullanımı daha fazla esneklik sağlar. Et pişirmek için kullanılan masa tipi ızgaraları da uygun ısıtma plakaları ile tost makinesini dönüştürülebiliyor. Bu nedenle, çok kullanımlı kombi bir cihaz satın almayı düşünüyorsanız size verebileceğimiz en iyi tavsiye, tost yapımına uygun ısıtma plakalarına sahip bir masa tipi bir ızgara satın almanızdır. Ancak, sadece tost yapmayı düşünüyorsanız, o zaman işinizi sade bir tost makinesi fazlasıyla görecektir.

Bazı üreticiler, örneğin yuvarlak bir şekle sahip özel cihazlar sunmaktadır. Ancak genel olarak, tüm test kazananlarında da olduğu gibi bu cihazlar köşel ve kompakt bir şekle sahiptirler. Bunlar elektrik şebekesine bağlanırlar ve sabit bir sıcaklığın yanı sıra iki adet kaplamalı ısıtma plakasını sıkıca tutmak için bir bağlantıya sahiptirler.

 

Kullanım ve temizlik

 

Kullanım aslında tüm tost makinelerinde aynıdır: Tost dilimleri içersindeki malzemeler ile makineye konur ve iki plaka ile sıkıştırma yapılır. Bu uygulanan basınç ile, kapak ve alt kısım birbirlerine bastırılır ve bir sabitleme kolu ile iki plaka sabitlenir. Bu sayede her defasında iyi sıkıştırılmış ve aynı şekle sahip güzel bastırılmış lezzetli mi lezzetli tostlar elde edersiniz. Diğer bir avantajı, nispeten düşük ızgara süresi nedeniyle kullanılan malzemelerin besin değerini kaybetmemesidir. Eğer tost dilimleri arasına yeşillik, salata, meyve veya sebze koymayı seviyorsanız, bu özellik işte o zaman sizin için önemli hale gelmektedir.

Aslında buradaki çalışma prensibi tıpkı bir waffle makinesinde olduğu gibidir. Tek farkı uygulanan baskının daha yüksek olmasıdır. Genelde ucuz cihazlar bile doğru sıcaklığa ulaşıldığını gösteren bir ışık göstergesine sahiptiler. Farklı boyutlarda tostlar yapabilmek için piyasada farklı boyutlarda tost makinesi modelleri vardır. Bu nedenle, satın alırken, cihazın tercih ettiğiniz tost boyutu için yeterli olduğundan emin olun.

Temizlik açısından, farklı modeller arasında bazen büyük farklılıklar vardır. Cihazın kapağı ne kadar çok açılabilirse o kadar iyi, çünkü ne kadar az saklı yer ve alan kalırsa, temizlik de o denli iyi yapılabilmektedir. Çıkarılabilir ısıtma plakaları sunan cihazlar temizlik konusunda muazzam bir avantajı sağlar ancak bu tür cihazlar genellikle giriş seviyesi cihazlara göre önemli ölçüde daha pahalıdır. Plakalar, sahip oldukları kaplama sayesinde kolayca temizlenebilir. Ancak, kaplamayı korumak için plakaları üzerinde metalik nesneler veya çizici aletler kullanmadığınızdan emin olun. Bazı üreticiler dökme demir paneller kullanır – bunlar çizilmeye dayanıklıdır, ama aynı zamanda temizlik açısından biraz daha zahmetlidirler. Buradaki orta yol seramik kaplamalı plakalardır.

Eğer sık sık tost yapmayı düşünüyorsanız, o zaman ısıtıcı plakaları çıkarılabilir bir makine almanızı tavsiye ederiz. Bunlar biraz daha pahalı cihazlardır, ancak buna kesinlikle değecektir. Emin olmak için yorumları incelemenizi öneririz.

Faydalı fonksiyonlar ve fiyat aralığı

 

Satın alırken, cihazın bir gösterge ışığına sahip olduğundan emin olun. Çünkü çok az model bir otomatik kapatma işlevi sunar. Burada gösterge ışığı sadece bir hatırlatıcı işlevi görmekle kalmaz, aynı zamanda doğru sıcaklığa ulaşıldığını da gösterir. Eğer evinizde nüfus kalabalık ve doyurulacak kişi sayısı fazla ise, o zaman tercihinizi aynı anda 2 değil de 4 tost yapabilen cihazlardan yana kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Genelde makineler iki tosa yapacak şekilde üretilir.

Yapacağınız tostun hazırlık süresi açısından, cihazın gücü de önemli bir rol oynar. Genellikle, modeller 500 ila 1000 watt arasında bir güce sahiptir. Birkaç tost makinesi markası 1.500 hatta 2.000 watt’a kadar farklı modeller sunmakta. Eğer tostunuzun kısa bir süre içerisinde hazır olmasını istiyorsanız, o zaman gücü 1000 watt’ın üzerinde olan bir cihazı tercih etmelisiniz. Genellikle, yaklaşık 700 watt’lık bir güç tamamen yeterlidir.

Temel olarak, tost makineleri oldukça ucuz makinelerdir. Yani tıpkı Waffle makinelerinde olduğu gibi. Testteki en iyi modellerin fiyatı 30 ile 60 Euro arasında değişiyordu. Tabi bundan daha ucuz cihazlar da var, ancak öyle olduğunda da ürünün kalitesinin çok düştüğünü görmemek mümkün değil. Bu yüzden en iyisi fiyat anlamında orta segmentte olmakta fayda var diyebiliriz. Asıl pahalı cihazlar ise ızgara fonksiyonuna sahip olan tost makineleridir. Ama basit bir tost makinesi için 60 EuroDan fazla bir rakam harcamaya da değmez doğrusu.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status