En iyi ukulele

Son güncelleme: 25.07.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Ukulele Satın Alma Rehberi – 2024

 

Ukulele gittikçe daha popüler hale geliyor ve gün geçtikçe daha çok insan bu güzel sesli pratik enstrümanı çalmayı öğreniyor. Ancak en iyi ukulele’yi bulmak bu işte acemi olan birisi için hiç de kolay değil. Bu, sadece piyasada bulunan geniş ürün gamı nedeniyle değil, satın alım esnasında belli başlı kriterlere dikkat etmek gerektiğinden de böyledir aynı zamanda. Her şeyden önce, piyasada bulunan kaç tane ukulele markası var onu araştırın, ardından piyasada hangi modellerin bulunduğunu öğrenmeye çalışın. Fiyatlar konusunda bir karşılaştırma yaparken ise tasarım, üretim kalitesi ve malzeme gibi kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. En iyi giriş seviyesi modellerinin bir seçkisini 2024’nin en iyi 5 ukulele listesinde bulabilirsiniz.

 

Yapı türleri

 

Gerçek bir ukulele geleneksel olarak 4 tele sahip olduğundan ve temelde bir gitar gibi yapıldığından, enstrümanın boyutuna göre farklı türlerde ayırt edilir.

Ukuleleler dört farklı boyda bulunabilir: Bunlar soprano, konser, tenor ve bariton’dur. Genellikle ilk üç versiyon için, bir ukulele’nin tipik sesini yansıtan ve gitarın en düşük dört telinin ayarına karşılık gelen G-C-E-A ton ayarları kullanır. Bununla birlikte, G-Telli genellikle bir oktav daha yüksek olacak şekilde ayarlanır. Diğer taraftan bariton ukulele ise, D-G-B-E olarak ayarlanır.

Enstrümanın boyutuna bağlı olarak, telin ses verme süresi, gövdesi ve tonu değişkenlik gösterir. Bu nedenle, hangi ukulelede karar kılacağınız ellerinizin büyüklüğüne bağlı olmalıdır. Ancak tercihinizi elbetteki ukulelenin sesi de belirlemelidir. Diğer versiyonlarla karşılaştırma yaptığımızda, soprano ukulele, geniş bir fiyat aralığında mevcut olduğu için günlük yaşam için en popüler ve tavsiye edilebilir versiyondur. Çok ucuz bir ukulele genellikle bir soprano ukulele olacaktır.

Farklı ölçü oranlarıyla ilgili olarak, aşağıdaki tablo dört farklı tür için ayrı ayrı ortalama santimetre cinsinden değerlere genel bir bakış sunmaktadır:

 

SopranoKonserTenorBariton
Ölçek35384351
Toplam uzunluk52616876
Gövde genişliği24283035
Toplam genişlik17202225

 

Hangi tür ukuleleyi seçeceğiniz konusunda kararsız iseniz, o zaman genel kanıya uyup bir soprano ukulele almanız daha doğru bir karar olacaktır.

 

Tasarım ve işçilik

 

Tabii ki de bir ukulele’nin tasarımı ve görünümü de tercihinizde büyük bir rol oynamaktadır. Çoğu zaman da kakma veya kenar süslere sahip modeller ile karşılaşabilirsiniz. Ancak, ilk önce enstrümanı öğrenmek istiyorsanız, klasik ve basit bir ukulele seçmelisiniz. Bu noktada kenar süslerinin sadece görüntü amacı taşımayıp kenarları hasarlardan korumak amacıyla yapıldığını da belirtmekte fayda var. Enstrümanın cilasının parlak mı yoksa mat mı olması gerektiği konusunda ise net bir ifade yok, bu daha çok alıcının zevkine kalmış bir ayrıntıdır.

Fiyat aralığına bağlı olarak ya masif ahşaptan yapılma ya da kaplamadan yapılma bir enstrümanda karar kılabilirsiniz. Temelde masif bir gövdeye sahip bir ukulele çok daha yüksek ve dinamik bir ses ile birlikte daha geniş bir ses yelpazesi sunar. Öte yandan, kontrplak veya lamine ahşap gibi malzemeler sıcaklık veya nem dalgalanmalarına karşı daha dayanıklıdır, bu nedenle seyahat için daha uygundur. Bu nedenle, bir enstrümanın lamine veya masif olup olmadığı iyi veya kötü olması için bir gösterge değildir. Geniş bir gövdeye sahip bir ukulele daha iyi bir tona sahip olacaktır, fakat bunun karşılığında daha hassastır ve illaki daha pahalı olacaktır. Bu nedenle gereksinim ve beklentilerinizi etraflıca değerlendirip vermelisiniz kararınızı.

Ahşap konusunda ise seçenekler oldukça geniştir. Ucuz modellerde sıklıkla Nato isimli, ucuz ve Asya kökenli bir ahşap kullanılır. Ukulelenin tavanı maundan yapılmışsa bu biraz daha pahalı olacaktır. Ancak bu ahşap türü çok iyi ses özellikleri sunar ve enstrümanlar için idealdir. Sedir veya ladinden yapılmış tavanlar da genellikle kaplamalı veya katı masif modellerde bulunur. Mango veya akasya da bazen kullanılır. Aslına baktığınızda ses kalitesi ve ton hakkında genel bir açıklama yapmak oldukça zordur. Her ahşap kendi tarzında farklı ve özel bir sese sahiptir. Özellikle yeni başlayanlar bu nedenle ahşap konusunda çok fazla kafalarını yormasınlar, çünkü farklılıklar aşırı değildir ve farklı fiyat aralıkları göz önüne alındığında çok net bir öneri yapmak da kolay olmuyor doğrusu.

Ahşaptan daha önemli olan, gövdenin pürüzsüz bir yüzeye sahip olması, kenarların düzgün bir şekilde işlenmiş olması ve cilanın eşit bir şekilde uygulanmış olmasıdır. Ayrıca enstrümanda herhangi bir tutkal izi olmamalıdır ve sap kısmında, özellikle harflerin üzerinde sivri kısımlar olmamalıdır. Buna ek olarak, iyi bir mekanik yapı da kaliteli bir enstrümanı gösterdiği gibi fiyata da etki eder doğal olarak.

Fiyat Aralığı

 

Temel olarak, fiyat aralığı oldukça geniştir. Ama yeni başlayanlar için sevindirici haberlerimiz var, çünkü iyi ve ucuz ukulele modellerini 20-30 Euro arasında bir fiyata alabiliyorsunuz. Bu giriş seviyesi modelleri özellikle yeni başlayanlar veya seyahatte yanınızda götürmek için son derece uygundur. Bununla birlikte, kesinlikle farklı üreticileri ve modelleri birbiriyle karşılaştırmalı veya testimizin kazananları olan en iyi 5 listemize göz atmalısınız. Bir de kullanıcı yorumları işinize yarayabilir, bu nedenle bunları da incelemekte fayda var.

Testte sadece 100 avronun altındaki giriş seviyesi modeller test edildi. Ancak gitar, keman veya diğer enstrümanlara benzer şekilde, bu enstrüman türünde de birkaç yüz Euro değerinde çok yüksek kaliteli ve pahalı varyantlar bulunuyor. Yeni başlayan bir olarak bu tarz bir yatırıma girişmemenizi tavsiye ederiz! İlk önce enstrüman ile ilgilenmeye çalışın ve onu çalmasına öğrenin. Eğer bu hoşunuza gidiyorsa, o zaman uygun fiyatlı bir giriş modeli ile ilk başlangıcı öğrenmiş oldunuz, ki bunun için pahalı bir enstrümana ihtiyacınız yok. Daha sonra ise daha kaliteli bir modele geçiş herhangi bir zamanda mümkündür, bu nedenle hiçbir şey için acele etmemelisiniz.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status