En iyi valiz

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Valiz Satın Alma Rehberi – 2024

 

Sık seyahat eden insanların en önemli ihtiyaçlarından birisi, gereksinimlerini karşılayan bir valiz setidir. 2024 yılının en iyi valiz setleri genelde 2 veya 3 farklı valizden oluşur, ki bunların en küçüğü uçak seyahatlerinde el bagajı olarak kullanılabilir. Belirli bir valiz markası tarafından üretilen bir ürüne yönelmeden önce farklı tasarımların ve mevcut boyutların avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmeye çalışmanız sizin avantajınıza olur. Özellikle malzeme kombinasyonları açısından farklı üreticilerin sunduğu valiz setlerinin arasında, dayanıklılık ve özellikler açısından kısmen de olsa net bir biçimde farklar görülebilir.

 

Valiz seti çeşitleri

 

Valizler temel olarak, iki ana kategoride ayırt edilir: Sert ve yumuşak valiz setleri. Ne tür bir tasarıma sahip bir valizi tercih edeceğiniz ise tamamen sizin gereksinimlerinize bağlıdır. Burada kesin bir öneride bulunmak doğru olmaz, ancak ürünün sunduğu avantaj ve dezavantajlar konusunda bilgilenmenizi öneririz.

 

Softcase Valiz Setleri: (Yumuşak malzemeler)

Yumuşak kabuklu valizler çoğunlukla dokuma naylon elyaftan yapılmıştır. Bu sayede sert kabuklu valizlere kıyasla çok daha hafifler ve kullanım açısından da çok daha rahatlar. Bunun dışında yumuşak kabuklu valizlerin kabuğu esneyebiliyor. Yani örneğin valizinizi gerektiğinde veya yer bulamadığınızda, bir yere sıkıştırma imkanınız oluyor, ki sert kabuklu bir valizde böyle bir imkan yok ne yazık ki. Özellikle bagajda az yer kaldığında bu oldukça kullanışlı olabiliyor.

Ancak sert kabuklu valizler karşılaştırıldığında yumuşak kılıflı valiz daha az koruma sağlar ve malzeme kalitesine bağlı olarak yırtılma ve darbelere karşı daha hassas olabilir. Özellikle kalitesiz malzeme kullanımından dolayı, er ya da geç, malzemedeki dikişlerin veya zayıf noktaların açılmaya başlaması ile mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

 

Hardcase valiz setleri: (Sert malzemeler)

Bu valizler yüksek kaliteli ABS plastikten, polikarbonat veya alüminyumdan üretilmiştir. Bazı modellerde, açık valizin her iki kanadına da eşya yerleştirme imkanı varken, bazı modellerde ise bir tarafa eşya doldurulurken, diğer taraf sadece kapak görevi görür. Genel olarak, sert kabuklu valizler, hem çarpmalara, aşınma ve yıpranmaya karşı hem de başkaları tarafından izinsiz ve yetkisiz açılmaya karşı daha fazla güvenlik sunar. Bu tip valizleri istiflemek kolaydır, aşırı yüke maruz kalmazlar, çünkü kapasite aşımı söz konusu değildir, bu da fermuarlar ve malzemeyi korur. Bu nedenle, artık izin verilmeyen aşırı doldurulmuş bir valiz ile ilgili herhangi bir sorun da yaşamazsınız.

Yumuşak malzemeden yapılan valizler ile karşılaştırıldığında, daha sert malzemeden yapılan valizler daha kolay çizilebiliyor ve tam dolu olmadıklarında içe doğru bükülmeler meydana gelebiliyor. El bagajı söz konusu olduğunda, sert kabuklu bir valizin sahip olduğu en büyük dezavantaj pasaportları veya daha küçük eşyaları koymak isteyebileceğiniz bir dış cebe sahip olmamasıdır.

 

Boyutlar ve ek fonksiyonlar

 

Temel olarak, akla gelebilecek tüm şekil ve boyutlar vardır. Sık sık uçtuğunuz havayolu şirketlerinin izin verilen azami valiz boyutlarını bilmeniz önemlidir. Çünkü özellikle el bagajı söz konusu olduğunda, havayollarının yönergeleri birbirinden önemli ölçüde farklıdır. Burada çeşitli havayollarının izin verilen boyutları ve ağırlıkları hakkında bir genel bakış bulacaksınız. Bu nedenle, bu şart ve koşullarla ilgili herhangi bir sorununuz olmayacak şekilde valiz setinizi seçmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca bagajınızın kapasitesine de dikkat etmelisiniz. Normal şartlarda valiz setiniz rahat bir biçimde bagajınıza sığmalı ve el bagajı ya da başka türlü ufak eşyalar için de yer kalmalıdır.

Testimiz, 4 tekerlekli valizlerin özellikle taşıma ve kullanım konusunda 2 tekerlekli valizlere göre çok daha avantajlı olduklarını gösterdi. Bavulun taşınması sırasındaki rahatlık dört tekerlekli modelse büyük ölçüde artar. Buna ek olarak, özellikle yumuşak kılıflı valiz modellerinde zayıf bir nokta bertaraf edilmiş oluyor, çünkü özellikle sadece iki tekerlekli sentetik elyaftan yapılmış ucuz bir valiz setinde bulunan iki adet destek ayağı zamanla aşınıp yerinden kopabilmektedir. Ayrıca teleskopik tutma kolu kısımlarının kaliteli olduğundan emin olmaya çalışın. Bu, küçük valizler için bir zorunluluk değilken, daha büyük valizler için önemlidir, çünkü zaman ile teleskopik tutma kısmı bozulabilir veya yerinden çıkabilir ve böyle bir durum ile, özellikle de büyük ve ağır bir valizi çekerken karşı karşıya kalmak istemezsiniz. Aynı şey tekerlerin kalitesi için de geçerlidir. Kolay sürüş sağlayan çift tekerlekler burada standart haline geldi ve kasaya sağlam ve dayanıklı bir şekilde monte edilmiş olmalıdırlar. Yüksek kaliteli valiz setleri ayrıca gerektiğinde tekerlekleri yenileme imkanı sunar.

Yumuşak kabuklu valizlerde mevcut olan kullanışlı bir ek özellik ise hızlı erişilebilir dış ceplerdir. Çünkü bu şekilde hızlı bir şekilde erişmek istediğiniz önemli şeyleri valizin dışında kolayca saklayabilir ve her seferinde tüm valizi açmak zorunda kalmazsınız. Bu, özellikle el bagajı söz konusu ise işe yarar.

Malzemeler

 

Metal veya sentetik elyaf ya da plastik gibi malzemelerin arasından birine karar verirken detaylı bir inceleme yapmanızı öneririz. Kullanılabilen malzemeler sağlamlık ve dolayısıyla dayanıklılık açısından farklı özellikler sunar. Bu nedenle, fiyatlar açısından bir karşılaştırma yaparken mutlaka malzeme bilgilerine dikkat edin.

Alüminyumdan yapılmış valizler çok ağırdır, bu nedenle günümüzde sert kabuklu valizlerin çoğu plastikten yapılır ve satılır. Plastikten yapılmış ucuz bir valiz seti genellikle ABS plastikten yapılır. Polikarbonat ile karşılaştırıldığında daha hafiftir ve bu nedenle kullanımı daha kolaydır, ancak polikarbonat çok daha sağlam ve dayanıklıdır. Eğer ki çok sık seyahat ediyorsanız ve uzun kullanım süresi nedeniyle sert kabuk bir valiz seti satın almak istiyorsanız, o zaman size verebileceğimiz en iyi tavsiye polikarbonat malzemeden yana tercihiniz, kullanmanızdır.

Yumuşak bir kabuklu valizler çoğunlukla dokuma naylondan yapılmıştır. Burada cordura veya balistik naylon kumaş gibi malzemeler yaygındır. Balistik kumaş biraz daha parlaktır ve zamanla daha fazla yıpranır, ancak dayanıklılık açısından kumaş üzerinde bunun olumsuz bir etkisi yoktur. Cordura kumaş daha mattır ve prensipte tamamen aşınmaya dayanıklıdır. Yüksek kaliteli bir valiz seti satın aldığınızda bu, muhtemelen yırtılmaya dayanıklı naylon kumaştan (paraşüt malzemesi olarak da adlandırılır) yapılmış olacaktır. Özellikle de kaliteye ve işçiliğe büyük önem veriyorsanız eğer, o zaman ipliğin kalınlığına dikkat etmelisiniz. Bu konuda tecrübelerin paylaşıldığı kullanıcı yorumları da faydalı bir kaynak teşkil edebilir.

 

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status