En iyi waffle makinesi

Son güncelleme: 25.07.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Waffle Makinesi Satın Alma Rehberi – 2024

 

Amacınıza uygun en iyi Waffle Makinesini bulmak hiç de kolay bir iş olmasa gerek. Ancak olayın içine girdikçe ve tüm süreci yakından deneyimledikçe, aslında bir waffle makinesinin seçiminin ne kadar zor olabileceğini bizzat tecrübe etmiş oluyorsunuz, çünkü piyasada bulunan ürün markası ve seçenekleri çok fazla. Ayrıca tanımanız ve araştırmanız gereken çok farklı türde waffle makineleri var ve bunun dışında daha bilmeniz gereken nice satın alma kriterleri. Bu nedenle size vereceğimiz en önemli tavsiye, fiyat açısından herhangi bir karşılaştırma yapmadan önce konuyu ve ürünleri derinlemesine araştırmanız olacaktır. Ayrıca yapmış olduğumuz test ile belirlediğimiz 2024 yılının en iyi 5 waffle makinesi listemize bir göz atmanızı da tavsiye ederiz.

 

Waffle Makinesi çeşitleri

 

Bir karşılaştırma yapmadan önce, farklı makine türlerini incelemekte fayda var, çünkü her waffle makinesi her amaç için eşit derecede uygun olmayabilir. Aşağıda sizin için piyasada bulunan ve tercih edilen makine modellerini derleyip özetledik.

 

Klasik Waffle Makinesi:

Klasik ve geleneksel Waffle Makinesi kalp şeklinde bir pişirme yüzeyine sahiptir ve ince, yumuşak waffle yapmak için idealdir. Klasik kalp şeklinden farklı olan başka şekiller de olmasına rağmen, en popüler makinelerden bir hala bu klasik versiyondur. Genellikle bu waffle makineleri tek bir kalıba sahiptirler, ancak klasik modelin çift taraflı versiyonu da mevcut.

 

Belçika Waffle Makinesi:

Belçika yapımı waffle, klasik waffle karşılaştırıldığında daha kalın bir hamura sahiptir. Bu nedenle Belçika Waffle Makineleri farklı bir şekle sahiptirler (dikdörtgen) ve pişirme yüzeyi daha derindir, böylece aynı yüzeye daha fazla hamur sığar. Belçika Waffle ile Klasik Waffle arasında karşılaştırma yapıldığında, Belçika Waffle daha kalındır ve haliyle daha sıkı bir hamura sahiptir. Yüzeyindeki girintiler nedeniyle meyve sosları veya krema sürmek için daha uygundurlar. Bu tür waffle makineleri ile Brüksel Waffle’ı ve Lütticher Waffle’ı pişirebilirsiniz. Genelde bu waffle makineleri ikili ya da dörtlü olarak üretilirler.

 

Tarçınlı Waffle Makinesi:

Bunlar, özellikle Noel sezonunda süpermarkette raflarda bulunan tanınmış çıtır tarçınlı waffle’lardır. Tarçınlı waffle’lar diğer waffle’lara kıyasla daha hafif desenlidir ve oldukça incedir. Tarçınlı waffle’lar, sıkı kıvamları ve inceliklerinden dolayı klasik waffle’lardan daha çok bir kurabiyeyi anımsatmaktadır. Genellikle bu tür waffle makineleri sekiz adet pişirecek şekilde üretilir. Ülkemizde dondurma külahları da buna benzer makineler ile yapılmaktadır.

 

Özel waffle makineleri:

Bu üç klasik varyanta ek olarak, değiştirilebilir plakalı çok işlevli waffle makineleri de vardır. Bu tarz bir ürün ile, gerekli kalıplar dahil olduğu sürece rahatlıkla ve dilediğiniz gibi hem klasik hem Belçika hem de tarçınlı waffle hazırlayabilirsiniz. Bunlar genelde 3’ü 1 arada waffle makinesi olarak satılır ve bu makineler ile hem waffle, hem tost yapabildiğiniz gibi bir de üstüne üstlük elektrikli ızgara ile etlerinizi pişirebilirsiniz.

 

Tek ve çift waffle makinesi

 

Ailenizin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak veya belirli bir etkinlik için waffle makinesini kullanmak istiyorsanız, çift veya dört waffle birden pişirebilen bir makine almanızı tavsiye ederiz. Aynı anda birkaç waffle pişirebilirsiniz ve her waffle’ı tek bir seferde pişirmeniz gerekmez. Ancak, çeşitli pişirme yüzeylerine sahip waffle makinelerinde, sadece tek tarafa hamur doldurduğunuzda sonucun her defasında aynı ya da eşit çıkmayabileceğini lütfen unutmayın. Bu özellikle klasik waffle makineleri için geçerlidir, çünkü burada genellikle pişirme kalıpları oldukça hafiftir ve eğer hamur eşit dağılmazsa waffle eğri olarak çıkabilir.

Ancak, iyi bir cihazınız varsa, genellikle bu konuda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü waffle her zaman eşit şekilde pişirilir ve kalıplar birbirine düzgün bir şekilde denk gelir. Bununla birlikte, basit waffle makineleri ile karşılaştırıldığında, çeşitli pişirme yüzeylerine sahip modeller çok daha hantal oluyor ve ayrıca bunların fiyatları da daha yüksek oluyor.

Diğer satın alma kriterleri

 

Tasarım ve boyuta ek olarak, satın alırken birkaç kritere dikkat etmelisiniz. Ürün seçeneği o kadar geniş ki, en iyisi fiyat-performans açısından en mantıklı gelen cihazda karar kılmak olacaktır. Size kolaylık sağlaması açısından kullanıcı yorumları da incelenebilir gerektiği taktirde. Birçok evde, waffle makineleri yılda sadece birkaç kez kullanılır. Bu nedenle, sürekli ve ticari kullanım için tasarlanmış çok pahalı bir model satın almak pek de faydalı olmayacaktır. Basit ama iyi bir waffle makinesi gayet yeterli olacaktır.

Fiyatın karşısında ürünün kalitesi de doğru orantıda olmalıdır. Üründeki hiçbir plastik parçasının erimemesi veya kırılmaması gerektiğini ve sıcaklık kontrolünün düzgün çalışması gerektiğini belirtmeye gerek yoktur herhalde. Bunun yanında kaplamanın da kaliteli olmasına dikkat etmek gerektiğini belirtmekte fayda var. Gereğinden fazla ucuz modellerde basit kaplamalar genellikle çok uzun ömürlü olmuyor ve hasara karşı çok hassas olabiliyor. Ancak, waffle makinelerinde, kaliteli bir ürün olsa bile, asla krepinizi almak için metal çatal kullanmamalısınız. Bunun yerine lütfen plastik ya da ahşap aletler kullanmaya özen gösterin. Ayrıca, kablo uzunluğu, waffle makinesini yerleştireceğiniz yeri belirlemede önemli bir kriterdir, sonuçta makinenizi koyacağınız yere prizin uzak olmasını istemezsiniz.  Cihazın altındaki bir kablo toplama tertibatı ya da parçası kesinlikle olmalıdır, çünkü bu sayede kablonun birbirine dolanması önlenmiş olur. Görünüm, performans ve minimum ile maksimum sıcaklık da dikkat etmeye değer kriterlerdir. Testimize temizlik konusunu da ekledik, çünkü iyi bir waffle makinesinin kolay temizlenebilmesi için hamurun içine girebileceği aralıkların ve menteşe türü parçaların olmaması gerekir.

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status