En iyi yazıcı

Son güncelleme: 28.05.24

Bu web sayfası okuyucularımız tarafından desteklenmektedir. Sayfada bulunan linkler üzerinden alışveriş yaptığınızda bunun karşılığında küçük bir komisyon alırız. Hakkımızda daha fazla

 

Yazıcı Satın Alma Rehberi – 2024

 

Sizin için en iyi yazıcı her zaman için ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayabilecek olan modeldir. Bu nedenle 2024 yılının en iyi yazıcı modellerinin arasında farklı kategorilerde birçok farklı yazıcı markası ve model bulabileceksiniz. Tüm bu seçeneklerin arasında ise her kategoride bir adet üst segmente ait cihaz mutlaka olacaktır. Bununla birlikte, bir yazıcı satın almaya karar vermeden önce, hangi modellerin kime uygun olduğunu, istediğiniz uygulama alanları için hangi özelliklerin yararlı olduğunu ve kullanım maliyetlerinin nasıl olduğunu bilmelisiniz. Fiyat karşılaştırma aşamasında ise cihaz fiyatına ayrıca baskı maliyetlerini de dahil etmenizi tavsiye ederiz.

 

Hangi yazıcı kime uygundur?

 

Hangi yazıcının sizin için uygun olduğunu öğrenmek için, aygıtı ağırlıklı olarak nasıl kullanacağınızı kendinize sormalısınız. Bu şekilde yeni yazıcınızın hangi baskı yöntemine göre çalışması gerektiğini tespit edebilir ve en doğru satın alma kararını verebilirsiniz. Ancak her zaman kullanıcı yorumları da araştırmanıza dahil olsun. Faydasını mutlaka göreceksiniz satın alma kararınızı verirken.

 

Arada bir yazıcıdan çıktı alanlar için:

Belirli bir amacınız yoksa, ancak zaman zaman mektup, basit grafikleri veya hatta bir fotoğrafı yazdırmak istiyorsanız, ucuz bir yazıcı sizin için en iyi seçimdir. Burada verilecek en iyi tavsiye, düşük fiyat segmentinde bir mürekkep püskürtmeli yazıcı almanız olacaktır, çünkü bu cihazlar, amaçlarınız için uygun bir fiyata kesinlikle yeterli kalite sunar.

Bununla birlikte, görüntü kalitesi gereksinimleriniz ne kadar yüksek olursa, örneğin fotoğraf baskıları için, o zaman bu tarz basit bir cihazın yanına bile yaklaşmamalısınız. Baskı hızı ve yazdırma masrafları açısından, ucuz bir mürekkep püskürtmeli yazıcı ile ufak çapta da olsa dezavantajlarınız olur. Ancak, bu düşük bir baskı hacmi söz konusu olduğunda herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak hızlı sonuç elde etmek istiyor, az miktarda baskı yapıyor ve fotoğraf yazdırmıyorsanız, o zaman uygun fiyatlı bir lazer yazıcı da sizin için uygun olabilir. Basit bir siyah beyaz lazer yazıcı da çok uygun bir fiyata satın alınabilir. Buna ek olarak, baskıların dayanıklılığı lazer baskı işleminde daha fazla kalıcılığa sahiptir.

 

Her türlü baskı türünde ortalama bir kullanıma sahip olanlar için:

Düzenli olarak yazdırmak istiyorsanız, ancak büyük miktarlarda yazdırmak istemiyorsanız ve arada yazılı baskıların dışında bir de resim veya fotoğraf çıktısı almak istiyorsanız, sizin için orta sınıf bir mürekkep püskürtmeli yazıcı en iyi seçim olacaktır. Özel folyolar veya CD ve DVD etiketleri de bir mürekkep püskürtmeli yazıcı ile basılabilir, bu nedenle cihazlar testte rakiplerine çok yönlü cihazlar olarak üstün gelebildiler.

Bununla birlikte, yüksek kaliteli bir fotoğrafın maliyet açısından basılmasının genellikle fotoğraf laboratuvarınkinden daha yüksek olduğunu unutmamalısınız. Fakat bu yöntem ile son derece esnek bir şekilde kağıda, tekstilde veya etikete yüksek kaliteli baskılar uygulayabilirsiniz. Lazer yazıcı, özellikle fotoğraf baskısı alanında önemli ölçüde daha kötü sonuçlar verdiğinden, bu tür bir görev için bir alternatif değildir.

 

Hobi fotoğrafçıları ve resim çıktısı alanlar için:

Yüksek kaliteli fotoğraflar yazdırmak istiyorsanız, her zaman bir fotoğraf yazıcısı kullanmalısınız. Yüksek kaliteli mürekkep püskürtmeli modellerin yanı sıra genellikle termosublimasyon işlemini kullanarak baskı yapan taşınabilir fotoğraf yazıcıları da kullanılabilir. Özellikle taşınabilir fotoğraf yazıcılarında mümkün olan maksimum nihai formata dikkat edin, bu genellikle kartpostal formatıyla sınırlıdır.

Tam teşekküllü fotoğraf yazıcıları ise DinA3 boyutuna kadar baskılar için uygundur. İyi mürekkep püskürtmeli fotoğraf yazıcıları genellikle 10’dan fazla ayrı renk sunar, bu da daha iyi renk harmanlaması ve daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Bir lazer yazıcı fotoğraf baskısı için söz konusu olamaz, çünkü çözünürlük çok düşük, renkler karıştırılamaz ve parlak fotoğraflar yapılamamaktadır. Belgeleri yazdırırken burada ödün vermeniz gerekebilir, çünkü fotoğraf yazıcıları genellikle bu şekilde keskin sonuçlar vermez.

 

Çok sık baskı yapanlar için:

Ne kadar çok baskı yapar ve ne kadar sık belge ve mektup yazdırılması veya kopyalanması gerekiyorsa, lazer yazıcı da o kadar çok gereklidir sizin için. Özellikle ofiste, metin ve grafiklerde dayanıklı ve keskin sonuçlar veren hızlı yazıcılar kesinlikle rakipsizdir. Günümüzdeki elverişli satın alma koşulları sayesinde, ev kullanımı için bile giriş seviyesi bir renkli lazer yazıcı satın alabilirsiniz.

Şu anda, lazer yazıcılar gibi çalışan, ancak biraz daha ucuz olan ve lazer yazıcılar gibi evde de kullanılabilen LED yazıcılar piyasaya sürülmeye başlandı.

 

Her şey için bir tane:

Çok fonksiyonlu cihazlar ofiste ve evde kullanım için eşit derecede uygundur. Bunlar bir cihazda hem tarayıcı hem fotokopi makinesi hem yazıcı ve bir de faks cihazı sunarlar. Bu size yerden tasarruf ettirir ve böylece tüm bunlara tek bir cihazda sahip olmuş olursunuz. Bunlar son derece uygun fiyatlara mürekkep püskürtmeli veya siyah beyaz ya da renkli lazer yazıcı olarak mevcuttur.

Burada da en doğru seçimi baskı hacmi belirler. Genelde mürekkep püskürtmeli çok işlevli cihazlar fotoğraflar için fazla uygun değildir.

Faydalı ek özellikler

 

Belgeleri USB-Stick veya SD kartlardan yazdırmak istiyorsanız, uygun bir arayüze sahip bir cihaz edinmeniz önerilir. USB veya SD kart yuvasına sahip fotoğraf yazıcıları genellikle görüntüleri doğrudan depolama ortamından, bazen entegre bir ekran üzerinden seçmenize izin verir.

Birden çok bilgisayardan baskı almak istiyorsanız, yazıcıyı ev ağınıza entegre etmeniz son derece akılcı olacaktır. Cihazın nereye yerleştirildiğine bağlı olarak, Wi-Fi özellikli bir cihaz satın almak da faydalı bir tercih olabilir.

Ne kadar çok baskı aldığınıza bağlı olarak, kağıt bölmelerinin kapasitelerine de göz atmakta fayda var. Bazı ucuz lazer yazıcı modellerinde kağıt muhafaza bölümü bulunmayabiliyor, bu nedenle çok sayıda belge veya büyük dosyaların yazdırılması gerektiği zamanlarda bu biraz sıkıntı yaratabilir.

Dahası, yazdırdığınız verilerin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, kendine ait bir işlemci ve mümkün olan en büyük belleğe sahip bir cihaz satın almanız faydalı olabilir. Çünkü bu, baskı sırasında bilgisayarın üzerindeki bilgi işlem miktarını azaltır ve önemli ölçüde hızlı sonuçlar sağlar. Bu nedenle, giriş seviyesi cihazlar, büyük miktarda ve kapsamlı verilerin yazdırılması için uygun değildir.

Ayrıca bir tarayıcı cihaz kullanıyorsanız, bunun yerine yazıcı ile kombine olan bir cihaz satın almayı da düşünebilirsiniz. Böylece yazdırma ve tarama işlemleri için sadece bir cihaz kullanacaksınız, bu da dağınıklığı engelleyip yerden tasarruf sağlar. Buna ek olarak, dahili tarayıcıya sahip bir yazıcı kopyalama işlemini kolaylaştırır, çünkü tek bir düğmeye basarak bu işlemi yapabilirsiniz. İlaveten dahili faksa sahip bir cihaz aldığınızda ise ofisinizde üç adet cihazı bir makineye sığdırmış oluyorsunuz

Çok yönlü fakat çok ucuz bir mürekkep püskürtmeli yazıcı satın alma eğilimindeyseniz, siyah renk için ayrı bir kartuş bulunduğundan emin olun. Bazı uygun fiyatlı yazıcılar siyah rengi mevcut renkleri karıştırarak oluştururlar, böylece belgeleri yazdırırken çok fazla renkli kartuş sarfiyatınız olur.

 

Satın alma ve işletme maliyetleri

 

Özel kullanıma uygun çok yönlü olarak kullanılabilen ucuz mürekkep püskürtmeli yazıcılar, halihazırda 50 ila 80 Euro arasında satın alınabiliyor. Uygun fiyatlı ve çok yönlü bir cihaz arıyorsanız, bu tarz bir yazıcıyı kesinlikle düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, daha pahalı modellere kıyasla, kartuş setleri bazen komple yazıcıdan daha pahalı olabileceğinden, baskı maliyetlerinin genellikle çok yüksek olabileceğini unutmayın.

Giriş seviyesi lazer yazıcı cihazları da 100 Euro’dan daha ucuz bir fiyata alınabiliyor. Çoğunlukla belge veya grafik yazdırıyorsanız, siyah beyaz bir cihaz satın almak daha mantıklı olacaktır. İşletme maliyetleri nispeten düşüktür ve baskı hızı mürekkep püskürtmeli yazıcıya kıyasla önemli ölçüde daha yüksektir. Renkli lazer yazıcılar 100 Euro’dan daha az bir fiyata mevcuttur, ancak herkes için tavsiye edilmez. Ofislerin kullanımı için ise, kopya veya renkli baskılar için, yani eğer fotoğraf baskısı almak istemiyorsanız bu aygıtlar rakipsizdir, çünkü baskı başına düşük maliyet ve dayanıklı sonuçlar sunarlar.

Kaliteli multifonksiyonlu bir cihaz için, sürüme bağlı olarak 100 ile 350 Euro arasında fiyatlar bekleyebilirsiniz. İyi baskı kalitesi, iyi işçilik ve iyi bir fiyat-performans oranı sunan iyi mürekkep püskürtmeli makineler yaklaşık 150 Euro civarında satılmaktadır. Her durumda mutlaka kartuş maliyetlerini araştırın, çünkü bu en önemli masraf kalemlerinden biridir ve satın alma kararına bire bir etki eden bir konudur, çünkü ne kadar çok çıktı almanıza bağlı olarak maliyetinizi arttırabilecek bir unsurdur.

 

 

 

Abone ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
DMCA.com Protection Status